Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Ti, kteří čtou TECH EDU pravidelně, si možná vzpomínají, že začátkem roku jsem vás jako člen vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace informoval, že vláda přijala Inovační strategii nazvanou Czech Republic: The Country For The Future. Vizi, na které se podílely desítky nejlepších tuzemských vědců, výzkumníků, podnikatelů a manažerů. Její přijetí u nás i ve světě předčila všechna očekávání. Není týden, abychom nezaváděli nová opatření inovativního charakteru, vše v dikci celé strategie. Od změn ve financování a hodnocení vědy přes podporu start-upů a zavádění polytechnické výuky až po budování chytré infrastruktury. Výborně se osvědčilo i nové označení České republiky evokující změnu, technologie, pokrok a kvalitu.
Proto na nic nečekáme a připravovanou vládní Národní hospodářskou strategii 2030 opíráme právě o naši inovační koncepci. Jasně tím říkáme, že v další dekádě budeme směřovat k přidané hodnotě, finální produkci a nezávislosti. Hospodářská strategie vytyčí naše budoucí pozice v oblasti průmyslu, energetiky, výzkumu, pracovního trhu nebo například rozvoji regionů. To vše provážeme s požadavky na systém vzdělávání a pokročilé technologie. Středobodem bude i smart ekonomika. Popíšeme ambice chytrého průmyslu, energetiky a zemědělství. Budeme se ale věnovat i chytré krajině, dopravě nebo chytrému obchodu.
To, že naši budoucnost opíráme o vědu a inovace, je zcela zásadní sdělení. Pouze investice do výzkumu a vývoje nám umožní udržet se v evropské špičce, a tím i v elitní skupině zemí, kam jednoznačně patříme. Máme k tomu velmi dobrou vzdělávací i technologickou infrastrukturu, kvalitní pracovní sílu i špičkové výzkumné zázemí. Znamená to ale, že nesmíme povolit a směr, který jsme vytyčili inovační strategií, musíme udržet. Investice tímto směrem nejsou populistickým, ale vysoce odpovědným gestem a výsledky uvidíme ve střednědobém horizontu. Pokud se toto podaří, bude to možná jeden z nejdůležitějších počinů naší vlády.
Osobně pro to udělám vše.
Karel Havlíček, místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr průmyslu a obchodu
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…