Články autora: Věra Vortelová

thumbnail TECH EDU 2 / 2020

Mladí vědci podnikateli

Letos na jaře vpadli do veřejného prostoru s unikátní termokamerou Medicas jako blesk z čistého nebe. Ale výrobky z oblasti strojového vidění a bezdotykového měření teploty technologické společnosti Workswell, kterou před deseti lety založili Jan Sova a Jan Kovář, dva kamarádi ze studií na Fakultě elektrotechnické ČVUT Praha, pokrývají daleko širší spektrum oborů. Povídáme si s Janem Sovou.

thumbnail TECH EDU 1 / 2020

Výzkum mobilních robotů nám vystačí na několik lidských životů

Na vítězi letošního ročníku soutěže IT SPY o nejlepší IT diplomovou práci na českých a slovenských univerzitách se sedmnáctičlenná porota shodla téměř jednomyslně. S jejím autorem, Janem Bayerem z Fakulty elektrotechnické ČVUT, jsme zavítali do světa umělé inteligence, neboť v něm je tvůrce softwaru pro autonomního robota záchranáře již několik let jako doma.

thumbnail TECH EDU

Role učitele nás obohatila

„Všechno někomu patří. Mnoho věcí kolem nás je však naším společným majetkem a měli bychom se k němu chovat jako k vlastnímu,“ naznačil přítomným hlavní téma únorové hodiny finanční gramotnosti v ZŠ Jižní na pražském Spořilově lektor České podnikatelské pojišťovny (ČPP) Daniel Potměšil.

thumbnail TECH EDU 2 - 3 / 2019

Jako kluka mě fascinovalo, že mne počítač poslouchá

Říká o sobě, že je programátor a obchodník samouk. Před devatenácti lety založil softwarovou společnost, která dnes působí na trzích všech kontinentů kromě Antarktidy a dosahuje miliardového obratu. O profesních začátcích a současných aktivitách firmy v oblasti 3D tisku pro školy jsme si na letošním festivalu vzdělávacích a technologických hraček Maker Faire Prague povídali se zakladatelem a majitelem společnosti Y Soft, devětatřicetiletým Václavem Muchnou.

thumbnail TECH EDU 1 / 2019

Láska ke strojům a bezbřehá kreativita

Vyrůstal v době, kdy v žádné naší domácnosti nechybělo základní řemeslnické nářadí a kladívko a šroubovák držel v ruce nejeden malý capart. Dnes jeho firma vyvíjí a vyrábí sofistikované automatizované a montážní linky pro přední české i zahraniční výrobce. Zakladatele a spolumajitele rodinné firmy JHV Engineering Jaromíra Hvížďaly jsme se zeptali na peripetie jeho cesty z tatínkovy domácí dílny až mezi technickou a podnikatelskou elitu.

thumbnail TECH EDU 1 / 2019

Nastartujte se!

„Na rostoucím zájmu o naši aplikaci jsme si ověřili, že to, co děláme, má smysl,“ říká jeden ze zakladatelů start-upu Salmondo Tibor Kučera. Inovativní firma z Brna získala třetí cenu v grantovém programu pro začínající mladé podnikatele Nastartujte se v kategorii Vzdělávání. Ten již několik let vyhlašuje Komerční banka ve spolupráci s partnery, jako je například Asociace malých a středních podniků ČR.