Všechny články
TECH EDU 2 / 2017
Když Martin Tvarůžek pracoval na designu obráběcích strojů, onemocněl rakovinou jeho milovaný kocour Cica. „Veterináři mu nedávali velkou naději na uzdravení a pro mne to bylo jedno z nejnáročnějších životních období. Není divu, že se odrazilo i v mé práci. S lidmi v TOSu jsem se tehdy domluvil, že nové stroje ponesou jména zvířecích pacientů. A tak vznikly třeba Zojka nebo Zipi,“ říká jeden z předních českých průmyslových designérů, který za portálové obráběcí centrum FRU pro TOS Kuřim letos získal už své druhé mezinárodní ocenění Red Dot Design Award v kategorii strojírenství a robotizace.
TECH EDU 2 / 2017
Společenská debata o tom, kdo může za nedostatek kvalifikovaných pracovníků pro český průmysl, zdá se, odeznívá. V současné době mu totiž chybí již i nekvalifikovaní. Na pozadí slovního ping-pongu mezi státem a institucemi reprezentujícími výrobní subjekty však již několik let běží spolupráce mezi jednotlivými školami a firmami s cílem tento problém řešit. Za jedním takovým tandemem, který tvoří ředitel Středního odborného učiliště Hluboš Drahomír Krbec, jeho zástupce Oldřich Půlkrábek a personální konzultant společnosti Bobcat Jan Kuntscher, jsme se vydali do středočeské Dobříše.
TECH EDU 2 / 2017
Celkem 10 391 osob se od 21. září do 31. prosince 2016 zúčastnilo testu elektronických dovedností v rámci akce IT Fitness 2016, kterou pořádal Dům zahraniční spolupráce. Lehčí verzi pro základní školy zvolilo 4433 respondentů a těžší pro střední školy a veřejnost 5958 osob. A jak to dopadlo? Ve srovnání s loňskem lépe o 17 procent, průměrná úspěšnost byla 58 procent. Litujete, že jste se nezapojili? Máte možnost. Zdarma, klidně několikrát za sebou a s okamžitou zpětnou vazbou, a to na stránkách www.itfitness.cz.
TECH EDU 2 / 2017
Určitě jste slyšeli o lidech, kteří dokázali prorazit v oborech, jež pro ně původně byly úplně neznámé. No, a dozajista jste slyšeli i o lidech, kteří neprorazili, i když možná mají v daném oboru mnoho teoretických znalostí. Jak je to možné, a pokud samotné studium nezajišťuje úspěch, tak co tedy?
TECH EDU 2 / 2017
Pojďte nahlédnout do světa materiálu, který slouží i dávno potom, co jsme ho poprvé použili. Šlapeme po něm, jezdíme, chrání nás před hlukem, ale třeba také před propadnutím stropu ve fitness centru. Už víte, o čem je řeč? A dovedete si představit, co se děje se starou pneumatikou, když dosloužila?
Ačkoli nám Microsoft svými novinkami mnohdy komplikuje život, za jednu z loňska zaslouží pochvalu. Rozjel totiž kampaň v několika desítkách zemí, v níž upozorňuje na ženy-vynálezkyně s cílem inspirovat dívky ke studiu technických oborů a high-tech. „Je mnoho úžasných věcí, které vytvořily ženy. Pokud budete studovat STEM (Science, Technology, Engineering, Math, tedy vědu, technologie, inženýrství a matematiku – pozn. red.), můžete dokázat cokoliv,“ komentovala kampaň pro Adweek kreativní ředitelka skupiny, která stála za jejím finálním posláním shrnutým do jedné věty: Je důležité, aby dívky věděly, že mohou změnit svět.
TECH EDU 1 / 2017
V podnikatelské komunitě již delší dobu rezonuje názor, že kvalitní pracovníci jsou v ČR již beznadějně rozebráni. Platí to i v mladoboleslavské ŠKODĚ AUTO? I o tom jsme během naší návštěvy firemního dne odborných dovedností pro dívky hovořili s ředitelem Středního odborného učiliště strojírenského (SOUs) ŠKODA AUTO Martinem Slabihoudkem. Přivedla nás sem soutěž Bez praxe nejsou koláče organizovaná Domem zahraniční spolupráce jako součást Evropského týdne odborných dovedností.
Mezinárodní výměny studentů a učňů se v posledních letech staly atraktivní formou, jak prohloubit jejich odborné a jazykové kompetence. Na výměnný program učňů v koncernu VW jsme se zeptali Jany Rýdlové, koordinátorky rozvoje personálu a řízení, která se mimo jiné zabývá výměnou učňů mezi nářaďovnami ŠKODA AUTO a VW Komponenten Braunschweig.